Sev Radyo

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

40-60 YAŞINDAKİ ERKEKLER BU HABER SİZİN İÇİN

40-60 YAŞINDAKİ ERKEKLER BU HABER SİZİN İÇİN

Tarih 09 Eylül 2013, 08:24 Editör Balıkesir Haber

40-60 yaş arası erkeklerin korkulu rüyası İşte bilimsel gerçekler ve dikkat çeken bilgiler

                 Andropoz ilerleyen yaşla birlikte sessiz başlayan, yavaş ilerleyen, kanda androjen (testosteron: erkeklik hormonu) seviyelerindeki azalma ile karakterize bir tablo olarak tanımlanıyor. Yaşam kalitesinde ciddi değişikliklere yol açıp vücuttaki birden fazla organ ve sistemi etkilediği belirtiliyor.

 

              Andropozla birlikte görülen sorunlar kişinin hayat kalitesini tehdit ediyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Yaman, andropozun cinsel fonksiyon bozukluğunun yanında fiziksel ve ruhsal birçok değişime de neden olduğunu söylüyor.

            Geçmişte andropoz bulgularının 60’lı yaşlardan sonra ortaya çıktığı düşünülse de şimdiki çalışmalar 40-60 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 7’sinde, 60-80 yaş arasındakilerin yüzde 21’inde ve 80 yaş üzerindekilerin yüzde 35’inde normalin altında testosteron düzeyi tespit edildiğini gösteriyor. Bu sonuçlar 50 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık 1/3’ünde testosteron düzeylerinin anlamlı şekilde düştüğüne işaret ediyor. Son çalışmalar ise testosterondaki düşmenin 30’lu yaşlardan sonra başlayıp daha sonra da devam ettiğini ortaya koyuyor.

 

                            TESTOSTERON KAN ÖRNEĞİ

 

              08.00-11.00 arası verilmeli Andropoz tanısı için iki ana kriter bulunuyor. Birincisi kişinin detaylı muayenesi iken ikincisinin testosteron değerlerinin düşüklüğü olarak gösteriliyor. Testosteron için kan örneğinin sabah 8 -11 arasında alınması, bu saatlerde en yüksek olan değerin gün içinde azalmasına dikkat çekiliyor. Total testosteron değerinin normal sınırlarında olması her zaman normal olduğu anlamı taşımıyor. Andropoz tanısı için total testosteron yanında en doğru ve güvenilir yöntemlerin “biyolojik olarak kullanılabilir” testosteron veya hesaplanmış serbest testosteron ölçümü olduğu belirtiliyor.

 

                     ANDROPOZ GECİKTİRİLEBİLİR Mİ?

 

         Özellikle sağlıklı yaşam kurallarını çoçukluk döneminden itibaren uygulamak testosteron düşüklüğünü engelleyebiliyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme (Akdeniz diyeti), yaşa uygun fiziksel aktivite, sigara alkol gibi bağımlılık yapabilen maddelerden uzak durma, kronik hastalıklardan korunma ve düzenli sağlık kontrollerinin yapılması bunların en önde gelenleri arasında bulunuyor.

                                                 BELİRTİLERİ


-       Seksüel fonksiyon bozuklukları: Cinsel istek ve cinsel uyarılma ile ilişki sıklığında azalma, ereksiyon (penis sertleşmesi) kalitesinde azalma-bozulma, ejekülasyon (boşalma) bozuklukları, sperm üretiminde azalma, orgazm bozuklukları.

 

          - Psikolojik-ruhsal Bozukluklar: Zihinsel fonksiyonlarda bozulma, entelektüel kapasitede azalma, depresif ruh hali, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, uyku bozuklukları, yorgunluk bitkinlik hissi, alınganlık, saldırganlık, karamsarlık, sinirlilik, endişe-panik hissi, uyku sorunları.

 

-          Genel fiziksel bozukluklar: Adale kitlesinde ve gücünde azalma, genel fizik performansta düşüş, kronik yorgunluk, yağ dokusunda artış yağlanma, göbeklenme, kıllanmada azalma, cilt bozuklukları, osteoporoz, boyda kısalma, kırık oluşma riskinde artma, kansızlık, eklem ve kas ağrıları, aşırı terleme-sıcak basmaları, total kolesterol seviyelerinde artış, ateroskleroz.

 

                            ANDROPOZ REPLASMAN TEDAVİSİ

 

        Düşen ve eksilen testosteronu yerine koyma tedavisine, “andropoz replasman tedavisi” adı veriliyor. Klinik öykü, muayene ve laboratuvar tetkikleri sonucunda gerekli durumlarda doktor kontrolünde eksilen testosteronu yerine koyma tedavisi yüz güldüren sonuçlar veriyor. Burada hap, jel veya iğne formunda ilaçlar kullanılıyor. Bunların (her tedavide olduğu gibi) her erkeğe yönelik muayene ve takip yapmadan uygulanmaması gerekiyor.

Bu haber 555 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık Köşesi

Anneler, Babalar Bu Haber Mutlaka Okuyun

Anneler, Babalar Bu Haber Mutlaka Okuyun Dç Doktor Ayşegül yıldız "Öncelikle dizüstü bilgisayarlarıni asla ve asla kucağınızda, dizinizin üstünde kullanmayı...

Hanımlar Güzelliğiniz için Yeşil kahve nedir?

Hanımlar Güzelliğiniz için Yeşil kahve nedir? Türkiye’de kadınların dilinden düşmeyen ve zayıflatan kahve olarak da anılan yeşil kahve, fazla kiloları vermek içi...

Reklam Alanı

Reklam Alanı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam Alanı

Reklam Alanı

TCMB Kurlar

TCMB Kurlar
Merkez Bankası Kurları

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Balıkesir'in Haber Portalı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi