20 Ocak 2018 Cumartesi
Logo

SİZDE BUNU YAPARSANIZ 5 SENE HAPİS CEZASI ALIRSINIZ !


11-7-2016
SİZDE BUNU YAPARSANIZ 5  SENE HAPİS CEZASI ALIRSINIZ !

Emekliliğini sahte sigortayla yapan, bordrosunu düşük gösterip vergi kaçıran patronlar 5 yıla hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Emekliliğini sahte sigortayla yapan, bordrosunu düşük gösterip vergi kaçıran patronlar 5 yıla hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Kanuna aykırı yollara başvurup vergi kaçıran, sahte sigortayla emekli olan kişi sayısı Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ile belirlendi. Devlet kendini zarara uğratan ne kadar kişi varsa gereğinin yapılması için butona bastı. Yaklaşık 220 bin kişinin sahte sigorta yaptığı belirlendi. Bazı işletmelerin de asgari ücrete gelen zammın ardından bu ücretleri çalışanlarına ödemeyeceğini bahane ederek çalışanlarını işten çıkartması da bu uygulama ile ortaya çıktı.

Peki Elde Edilecek Gelir Ne Kadar ?

Kayıtdışı , usulsüz yapılan işlerin Türkiye’ye yaklaşık olarak maliyeti 30 milyar olarak hesaplandı. Devlet bu usulsüz yapılanmanın önüne geçmek için işyerlerine 20 başlıkta denetim yapıyor. Kaçak işçi çalıştıran işletmelere de göz açtırılmıyor.

Yapılan incelemelerde keşfedilen sahte sigortalar iptal edilirken , geçmişte yatırdığı primleri de kaybetmiş oluyor. İşyerlerine asgari ücreti ödenmeyen veya eksik ödenen her çalışan için aylık 162 ₺ para cezası kesiliyor. Yapılan araştırma sonucu sigortasız işçi çalışan işletmelere ise 500 milyon ₺ kesti.

Sadece Patronlar Mı Ceza Alacak ?

Uzun süren soruşturma sürecinin ardından kanuna aykırı yollarla kendilerinin sahte sigortalı gösterilmelerine imkan veren ve aldığı ücret karşılığında prim yatırmadan SGK’de sahte sigorta oluşturan personel de bu soruşturmadan nasibini alacak. Geçen iki yılda yaklaşık 70 bin iş yerine denetim uygulanırken , kayıtdışı çalıştırılan 45 bin işçi de sosyal güvenlik kapsamına alındı.


Aramalar : HAPiS CEZASi, , ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
BALIKESİRDE Şapkacı EMİN YAŞAMINI YİTİRDİ !
semra aman akyürek
SEMRA AMAN AKYÜREK ÇIPLAK AĞA DEDİ
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
MACİT ERMİŞ
BALIKESİR KÖYLERİMİZ VE İLÇELERİNDE ATATÜRKE SALDIRI !
SAFFET ŞAHAN
YÜCEL YILMAZ’DAN ve Belediyelerden Büyük HİZMETLER !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Balıkesir Web Tasarım