17 Ocak 2018 Çarşamba
Logo

Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Kutland


9-9-2017
Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Kutland

Balıkesir’in Edremit İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü yapılan törenler ile kutlandı.

Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Kutlandı


Balıkesir’in Edremit İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü yapılan törenler ile kutlandı.Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Kutlandı
Balıkesir’in Edremit İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü yapılan törenler ile kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra halk oyunu gösterileri yapıldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, "Edremit’imizin kurtuluşu, İzmir ile beraber sadece birkaç şehrin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve Anadolu’nun kurtuluş günüdür.

 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkkomutasındaki Kahraman Türk Ordumuzun 95 yıl önce bu gün vatan topraklarından düşmanı temizleyerek elde ettiği zafer ile ulusumuzun bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuş.

 Anadolu coğrafyasında laik, demokratik ve çağdaş bir cumhuriyetin kurulmasın sağlayacak olan süreci başlatmıştır. Edremit 797 gün düşman işgali altında kaldıktan sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan milli mücadelede Kaymakam Şehit Hamdi Bey ve etrafındaki vatanseverlerin mücadelesi sonucu 9 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtularak özgürlüğüne kavuşmuştur. 9 Eylül tarihimizde sadece Edremit’imiz ile İzmir’in kurtuluşu değil vatan topraklarının düşmandan tamamen kurtulduğu gündür."dedi.

Saka’nın konuşmasının ardından temsili atlı birlikler, protokole Türk Bayraklarıni teslim etti.

 Sivil toplum örgütlerinin katıldığı resmi geçit töreni ile program sona erdi.

Törene, Edremit Kaymakamı Ali SırmalıBalıkesir CHP Milletvekilleri Namık HavutçaAhmet Akın ve YalovaCHP Milletvekili Muharrem İnce, 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Albay Osman Aytaç, Edremit Belediye Başkanı Kamil Sakaİtalya’nın Castro Belediye Başkan Yardımcısı ve kardeş kent projeleri koordinatörü Alberto Antonio Capraro ile çok sayıda vatandaş katıldı. - BALIKESİR


Aramalar : edremit, , ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

EDERMİTTE SPOR YAPACAK GENÇLERE YAKIN İLGİ ! TIKLAYIN İZLEYİN
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Balıkesir Web Tasarım