20 Ocak 2018 Cumartesi
Logo

HANİFİ AVCI AKPYİ UYARDI Adalet Var Diyemeyiz DEDİ


6-9-2017
HANİFİ AVCI    AKPYİ UYARDI Adalet Var Diyemeyiz DEDİ

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yargıdaki durumu şöyle anlattı:


)

HANEFİ AVCI’DAN AKP’YE YARGI UYARISI!..

HANEFİ AVCI: ŞİMDİ 

ÇIKIP ADALET VAR 

DİYEMEZSİNİZ


Hanefi Avcı, PKK’ya, Hizbullah’a uygulanan mücadele yönteminin FET֒ye de uygulanmaması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Devasa yapı savcı ve polisle yok edilemez. Bütün kurumlar mücadeleye ortak olmalı..."

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yargıdaki durumu şöyle anlattı:

"ÖRGÜTLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI DESTEK ALINAMADI

"Mücadelenin başarılı olabilmesi için ülkelerle iyi ilişkiler içinde olunması gerekirken, biz de tam tersi bir durum var.
 Hemen her ülkeyle kavga ediyoruz. İyi ilişkiler kurulursa iadeler olur ya da bu kişiler yurtdışında yargılanır. Tabii, yargılama aşamasından önceki bazı görüntüler de iadelerin önünde engel oluşturdu. Diplomasinin çok iyi kullanılması gerekir."

YARGININ DURUMU VAHİM

"Tutuklananların tahliyesi ‘kaçacaklar’ diye gerçekleşmiyor. Hakim tahliye kararı verirse, görevden alınacağı endişesi taşıyor. 
Suçsuzluğuna inandıkları, hakkında tutuklanmasını gerektiren delil olmayanları yine bırakmıyorlar. Hakimler üzerinde baskı var. Yargı, kendi haline bırakılmalı, hukuk üzerindeki ciddi siyasi baskı olduğuna inanılan bu hava ortadan kaldırılmalı. Birkaç olay gösterilip bütün davalar şaibeli hale getiriliyor. Bunlar ilerde çok ciddi sıkıntılar yaratır. "


"YARGI ÜZERİNDE BASKI VAR"

"
Verilen kararların adil olduğuna inanılmalı ve bu konuda tereddütler yaratılmamalı. Hakim ve savcı güvencesi sağlanmalı, yargılamaları da kendi klasik sistemi içinde olmalı. Halen yargı olağanüstü hal (OHAL) uygulamalarına göre çalışıyor. Zaman geçirilmeden yargı kendi sistemi içinde klasik sistemiyle çalışmasının yolu açılmalı. İnsanların yargıdan beklentisi yargının adil, tarafsız olması, kararları baskı altında olmadan, yargılanan kişinin kim olduğuna bakmadan alabilmesidir. "

"ŞİMDİ ÇIKIP ADALET VAR DİYEMEZSİNİZ"

"Oysa bugün yargı üzerinde büyük bir baskı olduğu görüşü herkeste hakim. Hakim, savcı güvencesi sağlanmadan, alınan kararların özgür bir biçimde olduğuna kimseyi inandıramazsınız.Darbe girişiminin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, darbe koşulları içinde yargılamalar yapılıyor. Darbe şartları içinde yapılan yargılama da adil olmaz. Kararların adiliyeti çok önemli. Kararlar baskı altında verilmiş olduğuna inanılırsa o zaman ‘adalet var’ diyemezsiniz."

"DEMOKRASİ OLMADAN MÜCADELE OLMAZ"

"Huzurlu bir ülke yaratılmak isteniyorsa, özgürlüklerin olduğu bir iklim yaratılmalı. Bu temel şartların yanı sıra tüm olayları önceden öğrenebilecek, tehlike sinyallerini alabilecek güvenlik ve istihbarat sisteminizi de kurmanız gerekir.
 Olaylar meydana geldikten sonra değil, meydana gelmeden önleyecek sistem kurulmalı. Ülkedeki anayasal tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, hukuk sistemi, basın güçlendirilmeli. Demokrasiyi uygulamadığınız sürece terörü, anarşiyi önleyemezsiniz."

Kaynak: Saygı Öztürk/ Sözcü

Aramalar : avci, ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

LİNETLE İSYAN ETMEYE VARMISINIZ ! TIKLAYIN İZLEYİN
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Balıkesir Web Tasarım