22 Şubat 2018 Perşembe
Logo

BALIKESİR BAGİAD BAŞBAKANIN İFATARINA KATILDI !


14-6-2017
  BALIKESİR BAGİAD BAŞBAKANIN İFATARINA KATILDI !

İSTANBUL DOLMABAHÇEDE YAPILAN İFTARA BALIKESİRLİ GENÇ İŞ ADAMLARIDA KATILDI !

Başbakan Binali YILDIRIM İş Dünyası ile Bir Araya Geldi


Başbakan Binali Yıldırım hafta sonu İstanbul Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’ndeki iftar yemeğinde iş dünyası temsilcilerine seslendi. Konuşmasında yeni bir mali yapı planlandığını, bu sayede üretim ve istihdamda önemli ilerlemeler sağlanacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı  Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci ile sivil toplum kuruluş temsilcilerinin de bulunduğu iftar yemeğine TÜGİK Yönetim Kurulu üyesi olan Başkanı Rahmi KULA Balıkesir iş dünyasını temsilen katılım sağladı.

Türkiye’ nin önemli gündem maddeleri arasında yer alan hain terör örgütünün son günlerde gerçekleştirdiği eylemlerden bahseden Başbakan  Binalı Yıldırım;“ Şırnak’ta Jandarma Tabur Komutanlığı Üs Bölgesi ile Batman jandarma karakoluna ve içlerinde sivillerin bulunduğu bir araca yapılan saldırıyı kınıyor, Şehit askerlerimize Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Söz konusu saldırılarda şehit olan genç öğretmenimiz Şenay Aybüke Yalçın için de Allah’tan rahmet diliyorum. Terör hepimizin ortak düşmanı. Bütün insanlığın ortak düşmanıdır. Hep birlikte teröre karşı ortak mücadele şarttır." diye konuştu.

İş dünyasına seslenerek her geçen gün hayatlarını kolaylaştıracak uygulamaları bir bir hayata geçirdiklerini belirten Yıldırım;"Piyasaları canlandırmak için geçtiğimiz temmuzdan itibaren bir süreç yaşadık. Üçüncü çeyrekte küçüldü Türkiye. Bu gayet doğal. Büyük bir darbe yaşamışız. Üstelik de Amerika seçimleri yaklaşmış, bir belirsizlik var, kasıma kadar bu devam etti. Kasımda zirve yaptı hatırlayın, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri süratle değer kaybetmeye başladı ve bunun arkasında iş alemi kısa süreli bir tedirginlik yaşadı.

Çünkü döviz esasında borçlanmaları çok fazlaydı, bunların kur hareketliliğinden kaynaklanan riskleri mutlaka bir şekilde karşılanmalıydı. Bunun üzerine 8 Aralık’ta hükümetimiz çok kapsamlı bir tedbir paketi açıkladı. Açıklanan bu tedbir paketinde birçok unsur vardı. Bir yandan yurt içindeki devlete olan yükümlülükler bir kısmı ertelendi, bir kısmında yeniden yapılandırmalar getirildi. Bir kısmında dövizden Türk lirasına geçiş sağlandı fakat bunları da yeterli görmedik, bir adım daha attık, dedik ki ’piyasaların bu kriz havasından süratle çıkması lazım.’ Bunun için KOBİ’lere, büyük işletmelere hareketlilik getirecek, nakit sıkışıklığını ortadan kaldıracak ve uzun vadeli planlarını devam ettirecek tedbirler aldık. KOBİ’lere can suyu niteliğinde belirli kamu bankalarının ve diğer bankaların katılımıyla bir kredi hacmi oluşturduk. Bununla yetinmedik, bütün işletmelerimizi kapsayan 250 milyar lira büyüklüğünde bir kredi havuzu oluşturduk. Burada da Kredi Garanti Fonu’nu devreye soktuk. Bu şekilde Kredi Garanti Fonu’nun devreye girmesiyle bugüne kadar 180 milyarlık bir kredi işletmelerimize kullandırıldı. Rakam her gün değişiyor. Bu ne demektir? Eğer bu ödenmemiş olsaydı bankalar böyle bir imkânı, işletmelere tanımamış olsaydı bu sefer ne olacaktı? Temerrüde düşeceklerdi, borçlarını ödeyemeyeceklerdi. Borçlarını ödeyemedikleri için bankalar üzerine gelecekti ve dolayısıyla işleriniz bozulacaktı. İşler bozulunca kim kaybediyor? Siz kaybediyorsunuz ama memleket daha çok şey kaybediyor” dedi.


            Küçük ve orta ölçekli işletmelere de önemli katkılar yaptıklarını sözlerine ekleyen  Binali Yıldırım; “Paradan ticaret yapma anlayışıyla değil, parayla üretim yapma, istihdam oluşturma, ticareti artırma, refahı büyütme ve refahın adil paylaşımını sağlama, bundan sonraki hedefimiz bu. Bunun için bir de büyümemizin branşları, büyümemizin dökümünü oluşturan inşaattı, sanayiydi, tarımdı, turizmdi, ihracattı, bu kalemler arasındaki dengeyi de kurmamız lazım. Sadece bir sektöre dayalı büyüme riskli. Bunlarla ilgili de tedbirlerimizi alıyoruz. Bunun için elimizde araçlar var, ne yapacağımızı biliyoruz. Siz önünüze bakın, hız kesmeden devam edin.” dedi.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son bulan iftar sonrasında Başkan Rahmi Kula,  Başbakanın nazik daveti ile iftar yemeğine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek, Kendilerinin daveti üzerine ilerleyen zamanlarda tekrar bir araya gelebileceklerini söyledi.


Aramalar : is ADAMi, ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
BALIKESİRDE Şapkacı EMİN YAŞAMINI YİTİRDİ !
semra aman akyürek
SEMRA AMAN AKYÜREK ÇIPLAK AĞA DEDİ
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
MACİT ERMİŞ
BALIKESİR KÖYLERİMİZ VE İLÇELERİNDE ATATÜRKE SALDIRI !
SAFFET ŞAHAN
YÜCEL YILMAZ’DAN ve Belediyelerden Büyük HİZMETLER !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Balıkesir Web Tasarım