20 Ocak 2018 Cumartesi
Logo

BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI MERMER ADASINI TANIDI !


27-4-2017
  BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI MERMER ADASINI  TANIDI  !

BALIKESİR MARMARA ADASINI VALİ ERSİN YAZICI ZİYARET ETTİ !

MERMERİ BAĞRINDAN ÇIKARAN ADA

-
Vali Ersin Yazıcı, Marmara ilçesinde mermer ve doğal taş sektöründe faaliyet gösteren işadamlarıyla bir araya geldi.
Vali Yazıcı, MARMİAD Başkanı Hasan Dinçer’den sektörün içinde bulunduğu durum ve yaşanan sorunlar hakkında bilgi aldı.
Marmara Mermerciler Madenciler ve İşadamları Derneği (MARMİAD) Başkanı Hasan Dinçer mermer ihracatının tekrar yükselmesi için yeni pazarların bulunması gerektiğini vurguladı.

MARMARA ADASI’NDAN DÜNYAYA MERMER TAŞINIYOR

Türkiye’nin mermer rezervinin %15’inin, Marmara Adası’nın Saraylar Mahallesinde yer aldığını ifade eden Dinçer, "2016’da ihraç edilen 42 bin metreküp blok mermerin önemli bölümü Ürdün’e, geri kalanı Suriye, Mısır, Tunus, Çin, Endonezya, Yunanistan gibi ülkelere verildi. Yaklaşık 360 bin tonluk kırılmış mermer ise Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Avrupa’da mermer işleme tesisleri var ve kırılmış mermeri alıp işledikten sonra satıyorlar. En fazla Belçika, İsveç ve Almanya kırılmış mermer alıyor bizden. Geçen yıl limana yanaşan 90 gemi Marmara Adası’ndan dünyaya mermer taşıdı."dedi.
Mermerciler Derneği Başkanı Hasan Dinçer Marmara mermercileri olarak sektörün koruma, kullanma dengesi içinde faaliyet göstermesine büyük önem gösterdiklerini belirtti.

HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN BİRLİKTE HAREKET

Sektörün daha üst hedeflere ulaşması için birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Yazıcı ise, mermerciliğin Balıkesir için Marmara için tarım, hayvancılık ve turizm sektörü ile birlikte il ekonomisine en önemli katkıyı yapan sektörlerden biri olduğunu söyledi.

DEVLET OLARAK BİZİM İŞİMİZ SİZLERİN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK
İş adamlarının ve sanayicilerin her zaman yanında ve destekçisi olduklarına dikkat çeken Vali Yazıcı, " Devlet olarak bizim işimiz sizlerin işini kolaylaştırmak. İşlerinizi kolaylaştıracak, büyütecek, daha çok üretim ve daha çok ihracat yapmanızı sağlayacak çalışmalar bizim en önemli faaliyetimiz. Burada bir araya gelmişken bu tür konularda karşılıklı fikir alışverişi yapmak, istişare etmek, birbirimize katkıda bulunmak, yanlış bildiğimiz eksik bildiğimiz hususları da karşılıklı tamamlamak gibi bir amaca da hizmet etsin istiyoruz."dedi.
Toplantıda sektörün yaşadığı sorunların çözümü için ortak çalışmalar yapılması gerektiği ve mermer sektörünün daha çok gelişmesi için bu toplantıların belli aralıklarla düzenlenmesi kararı alındı.

ETİMER DOĞAL TAŞ ÜRÜNLERİ FABRİKASI

Toplantı sonrası Marmara’nın önemli sanayisi olan Etimer Doğal Taş Ürünleri Fabrikasına ziyarette bulunan Vali Ersin Yazıcı, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. 
Yönetim Kurulu Üyesi Güray Yavuz eşliğinde fabrikayı gezen Vali Ersin Yazıcı üretim alanlarını ve aşamalarını inceledi, personelle sohbet etti.
Etimer Doğal Taş Ürünleri’nin 1992 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Güray Yavuz, 100’ü aşkın çalışanı ile blok, levha ve ebatlı olarak ürettikleri mermeri, Türkiye’nin yanı sıra Singapur, Japonya, Çin, Ürdün, Suriye, Amerika, Katar, Dubai, Libya, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Rusya, Suudi Arabistan ve pek çok diğer ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.


Etimer’in büyük projeler peşinde koştuğunu belirten Güray Yavuz, "Etimer 1998 yılında Marmara Adası Sivritepe’de, 2002’de Marmara Adası Köyiçi Ocakları’nda, 2007’de Saraylar Ocakları’nda ve 2012 yılında da Bursa Erenler Açık Bej Ocakları’nda faaliyetlerine başlamış; yıllık blok üretimini toplam 30.000 m3 ( 90.000 ton ) seviyesine çıkararak Türkiye’nin en büyük mermer üreticilerinden biri haline geldi."dedi.

Aramalar : VALi YAZiCi, ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
BALIKESİRDE Şapkacı EMİN YAŞAMINI YİTİRDİ !
semra aman akyürek
SEMRA AMAN AKYÜREK ÇIPLAK AĞA DEDİ
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
MACİT ERMİŞ
BALIKESİR KÖYLERİMİZ VE İLÇELERİNDE ATATÜRKE SALDIRI !
SAFFET ŞAHAN
YÜCEL YILMAZ’DAN ve Belediyelerden Büyük HİZMETLER !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Balıkesir Web Tasarım