29 Mayıs 2020 Cuma
Logo

Cinsel yaşamı etkileyen 5 hastalık

Cinsel yaşamı etkileyen 5 hastalık Bu hastalıklar yatak odanızı etkiliyor!

 Cinsel yaşamı etkileyen 5 hastalık    

             Bu hastalıklar yatak odanızı etkiliyor!

      

1. CERRAHİ TRAVMALAR: Üroloji Uzmanı Dr. Enis Rauf Coşkuner,Cerrahi tedavi sırasında pelvik damardaki mekanizmaların bozulması ereksiyon problemine neden olabiliyor. Özellikle erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden olan prostat kanseri için yapılan radikal prostatektomi denilen cerrahi tedavi ve radyoterapi, idrar tutamama ve ereksiyon problemlerine neden olabiliyor.

Araştırmalara göre bu tedaviyi alan hastaların yüzde 40-50’sinde ereksiyonun eskisi gibi oluşmadığı bildiriliyor. Dr. Coşkuner, artık cerrahi tekniklerin çok geliştiğini, hatta robotik cerrahi ile yapılabildiğini ancak prostatın sinirlere çok yakın olması nedeniyle etkilenebildiğini söylüyor. Bağırsak ameliyatları ile organ çıkartılmasını gerektirecek kapsamlı ameliyatlar da cinsel fonksiyon üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor.

2. TEDAVİLERİN YAN ETKİLERİ: Bugün pek çok insan psikiyatrik ilaçlar kullanıyor. Ancak psikolojik hastalığın yanı sıra bunun tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel fonksiyonu olumsuz etkiliyor. Ayrıca bazı hipertansiyon ilaçlarının da ereksiyon üzerinde istenmeyen etkileri bulunuyor. Kolesterol ilaçlarının bu konudaki yan etkileri ise halen çelişkili kabul ediliyor.

Dr. Enis Rauf Coşkuner, ilaçların yan etki bilgilerinde erektil disfonksiyonun da yer aldığını ve bu konuda hastayı bilgilendirmenin ilgili branş hekimlerine düştüğünü belirterek, “Hekim bu ilacı kullanmak zorundaysa söz konusu yan etkiyi aşmak için ürolojiden destek alabilir ya da farklı bir ilacı kullandırmayı tercih edebilir” diyor.

3. PSİKOLOJİK, PSİKİYATRİK VE NÖROLOJİK HASTALIKLAR: Psikozlar, yoğun stres, depresyon gibi sorunlar erektil disfonksiyonun yanı sıra libido kaybına da neden olabiliyor. Başarısızlık kaygıs da erkeklerde aşırı heyecana neden olan ve ereksiyon sorunlarına yol açan önemli bir psikojenik sorun. Parkinson, Multipl Skleroz, epilepsi gibi nörolojik hastalıklar hem beyinde hem de periferik sinirlerde geliştirdiği zararla ereksiyonu da etkiliyor.

Ayrıca özellikle trafik kazalarında gelişen kafa ve omurga travmaları da birçok sorunun yanı sıra cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabiliyor. Bu hastalara da cinsel açıdan yardımcı olunması gerektiğini belirten Dr. Enis Rauf Coşkuner, “İlaç kullanımı, çocuk sahibi olunması için yapılacak tedaviler gibi birçok konuda başarılı çalışmalar yapılabiliyor” diyor.


Aramalar : Cinsel yasami etkileyen 5 hastalik Bu hastaliklar yatak odanizi etkiliyor,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Resimler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
Balıkesirspor’un hocası İstanbulspor maçını kazanmak için Gideceğiz dedi
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
Levent Özenç
ÖMER FATİH İKİZ
Balıkesir Polisinden BASKINI ve Şafak Operasyonu !
Osman Yurdusev
BALIKESİR’DE 26 ÖĞRETMENE GÖZALTI ŞOKU! İşte İsimleri !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Web Tasarım: Özgüweb